Ognisko

07/10/2018

Ognisko zorganizowano 6 października 2018r. we współpracy z OSP Grabiny 
i seniorami.  

Ognisko zostało zorganizowane przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną
w Grabinach jako impreza otwarta dla wszystkich mieszkańców Grabin.  Na spotkaniu pojawili się  przedstawiciele władz naszej gminy: wójt Gminy Czarna Pan Józef Chudy, Dyrektor GZEAS Pan Artur Fronc, Dyrektor GCKiP Pan Piotr Warżała. Pięknymi ludowymi strojami wyróżniały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Aneta Kuta w imieniu organizatorów powitała wszystkich i przybliżyła cele i zadania projektu "100. Rocznica odzyskania niepodległości". Uczestnicy ogniska mogli obejrzeć wystawę "Symbole naszej historii" udostępnioną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na planszach przedstawiono symbole Polski, te mniej i bardziej znane. Można było się zapoznać z historią naszego godła, flagi, barw narodowych; poznać znaki, które stały się symbolami swoich czasów - godła, logotypy, odznaczenia. Pan Krzysztof Świerczek udostępnił eksponaty historyczne m.in. manierkę wojskową z 1916r., oryginalne medale
i odznaczenia z czasów I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. 

Podczas spotkania starsi członkowie naszej społeczności podzielili się wspomnieniami dotyczącymi historii Polski i najbliższej okolicy. Opowiadali dając świadectwo czasu, który bezpowrotnie minął, ale wciąż żyje we wspomnieniach. Celem spotkania była integracja międzypokoleniowa, zachowanie wśród młodego pokolenia pamięci o bohaterach, tych znanych z imienia i nazwiska oraz tych bezimiennych, którzy walczyli o naszą niepodległość i wolność.  Przypomnieliśmy i śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.  Oprawę muzyczną zapewnili grający na gitarach: Jakub Sidor z kl. III Gimnazjum w Grabinach i Pan Mieczysław Niemiec. Teksty pieśni uczestnicy ogniska mogli otrzymać w formie drukowanej lub cyfrowej - wystarczyło zeskanować kod QR by wejść na specjalnie przygotowaną na tę uroczystość stronę internetową z tekstami pieśni. 

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali cebulki krokusów- to symbole naszego projektu, zasadzone jesienią przetrwają zimę, a wiosną zakwitną przypominając o spotkaniu. 

Nie mogło się też obyć bez pieczonych w ognisku ziemniaków, nad którymi czuwali niezastąpieni Druhowie z OSP. 

Wspomnieć należy o osobach, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Bardzo dziękujemy Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej, członkom Rady Rodziców- Pani Danucie Bajan,  Grażynie Mastyj, Anecie Smagacz.


Aneta Kuta- koordynator Projektu "100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI"

Weronika Mastyj - Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego PSP w Grabinach i członek grupy projektowej.